Rıdvan Çiçek Resmi Web Sitesi
Saat&Takvim
Ana Menü
Sosyal Medya
Hızlı Linkler

GÖKDERE MEDRESESİ TANITIMI
Tanıtımlar II. Bayezıt döneminin tanınmış müderrislerinden Zeyrekzade Paşa Çelebi tarafından yaptırıldığı bilinen Gökdere Medresesi, Kayıhan’ın gizli kalmış tarihi güzelliklerinden biri. 1939 yılında özel mülkiyete geçen Gökdere Medresesi, yıllardır özel mülkiyette kaldığı için işlevine uygun olmayan pek çok iş sahasına evsahipliği yaptı. Osmangazi Belediyesi’nin, kamulaştırarak kente kazandırdığı tarihi yapılar arasında yer alan Gökdere Medresesi, bugünlerde kentin sosyal ve kültürel yaşamında önemli bir durak niteliğinde.

Tarihi yapının restore edilebilmesi için önündeki 6 dükkan kamulaştırılarak yıkıldı. Kaynaklarda ‘yok olmuş tarihi eserler’ arasında gösterilen Gökdere Medresesi, hem Bursa’ya hem de bulunduğu Kayıhan’a önemli bir zenginlik kattı.

Ağırlıklı olarak Türk Sanat Müziği çalışmalarının yürütüldüğü tarihi yapıda kültürel ve sanatsal başka etkinlikler de gerçekleştiriliyor. Gökdere Medresesi’nin restorasyonu Osmangazi Belediyesi’ne yaklaşık 2.5 trilyon liraya mal oldu. Tarihi yapının bulunduğu Kayıhan Caddesi’nde yürütülen çevre düzenleme ve cephe ıslahı çalışmaları da tamamlandığında Hanlar Bölgesi-Gökdere arası İstanbul’daki İstiklal Caddesi görünümüne kavuşacak.

Gökdere Medresi'sinin 3 boyutlu resimlerini incelemek için Burayı Tıklayınız
Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.